Spis Treśći

Co to jest metoda BLW?

BLW dla niemowląt to metoda, która zachęca nasze maluchy do samodzielności. Zamiast tradycyjnych papek i karmienia łyżeczką, dziecko dostaje do wyboru różne kawałki jedzenia, które może sobie obejrzeć, chwycić i włożyć do buzi. To ono kontroluje, co oraz ile zje, a my – rodzice – jesteśmy w tej sytuacji tylko obserwatorami, którzy dają szkrabowi wolną rękę i możliwość nauki jedzenia we własnym tempie.

Jakie są korzyści ze stosowania metody BLW?

Podejście „Baby Led Weaning” cały czas zyskuje na popularności, bo niesie ze sobą wiele korzyści.

  • Nasze dziecko uczy się samodzielności. Dzięki BLW samo decyduje, czy zje, co je, ile zjada i w jakim tempie to robi. Poczucie swego rodzaju sprawczości wzmacnia autonomię malucha.
  • Jedząc zgodnie z metodą BLW, dziecko rozwija się motorycznie. Ćwiczy koordynację ręka – oko i podnosi swoje umiejętności w zakresie motoryki małej. Taki kontakt z jedzeniem (dotykanie go, wąchanie, oglądanie przed włożeniem do ust) ma też niebagatelne znaczenie dla prawidłowości sensorycznego rozwoju naszego dziecka.
  • Rozszerzanie diety poprzez BLW ma także pozytywny wpływ na samoświadomość czy też samoregulację. Nasz maluch uczy się w ten sposób od samego początku właściwie rozpoznawać sygnały płynące z organizmu o głodzie i sytości. W przyszłości może to zaprocentować zdrowymi nawykami żywieniowymi, unikaniem przejadania się i brakiem kłopotów z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała. To rzecz bezcenna dla zdrowia.

 

Pomijając te oczywiste korzyści, pamiętajmy także, że samodzielne jedzenie zgodnie z zasadą BLW to dla naszych pociech świetna zabawa i nauka – w jednym! Odkrywają smaki, kształty, kolory, tekstury – doskonały sposób na poznawanie świata! Takie jedzenie może być nie tylko pożywne, ale także pouczające i zabawne. Podawanie „nudnej” papki łyżeczką w tym zestawieniu wypada… dość blado. Prawda?

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na BLW?

Przed wprowadzeniem BLW warto upewnić się, że nasza pociecha jest na to gotowa. Większość dzieci osiąga taką gotowość około 6. miesiąca życia. Jak to rozpoznać?

  • Metoda „bobas lubi wybór” jest dla tych niemowlaków, które potrafią już samodzielnie siedzieć i utrzymywać główkę prosto. Jeśli nasze dziecko to umie, możemy ruszać z BLW.
  • Maluch powinien również wykazywać umiejętność chwytania przedmiotów i wkładania ich do buzi. Taka koordynacja ruchowa jest niezbędna, aby nasze dziecko mogło rozpocząć samodzielne jedzenie.
  • Gotowość na BLW objawia się ponadto zainteresowaniem dziecka jedzeniem. Jeżeli nasz maluch patrzy na to, co jemy, sięga rączką do jedzenia, próbuje je oglądać, dotykać, smakować oznacza to, że metodę BLW już należy wdrażać.
  • Ważnym sygnałem jest ponadto brak odruchu wypychania języka. To naturalny odruch, który z czasem zanika. Nasze dziecko jest gotowe na BLW, gdy przestaje to robić.

Jak zacząć wprowadzać BLW u niemowlaka?

Metoda „Baby Led Weaning” wydaje się naturalna, prosta i oczywista, ale niekiedy wymaga od rodziców wiele czasu i cierpliwości. Na początku może być trudno…

  • Musimy być cierpliwi i spokojni, nie możemy wywierać na dziecku presji. Pierwsze posiłki BLW to głównie zabawa, a nie źródło kalorii dla malucha. Powinniśmy dać mu czas i przygotować się na spory bałagan. Przy swobodnym odkrywaniu jedzenia przez dziecko duża część posiłku może wylądować na podłodze czy na ubranku. To normalne.
  • Dbamy o bezpieczeństwo. Pod żadnym pozorem nie zostawiamy dziecka samego z jedzeniem. Dajemy mu pokarmy miękkie i łatwe do chwycenia. Bardzo małe lub twarde kawałki są niedopuszczalne.
  • Podajemy jedzenie bez soli i innych przypraw. Na początku doskonale sprawdzają się na przykład warzywa gotowane na parze oraz miękkie owoce (jak banan czy awokado). Z czasem rozszerzamy menu, dając dziecku do jedzenia to, co jedzą inni domownicy (makaron, jajko, kawałki mięska i inne).
  • Obserwujemy reakcje dziecka. Nie zmuszamy go do jedzenia. Tylko proponujemy. W BLW maluch sam o wszystkim decyduje: co wybiera, co tylko dotyka, wącha lub ogląda, co wkłada do buzi i co oraz ile ostatecznie zjada. Jeżeli traci zainteresowanie jedzeniem, musimy to uszanować.

Czy metoda BLW ma wady?

O wadach już częściowo powiedzieliśmy. Metoda „bobas lubi wybór” jest czasochłonna. Wymaga od nas cierpliwości i konsekwencji. Musimy zaakceptować to, że dziecko może potrzebować dużo czasu, by nauczyć się jeść samodzielnie, a to bywa frustrujące. Podobnie zresztą jak swego rodzaju chaos i bałagan przy jedzeniu oraz „niepewność”, co do tego, ile ostatecznie nasze dziecko zjadło i czy nie jest głodne. Największe obawy rodziców budzi jednak ryzyko zadławienia. Dlatego warto podkreślić w tym miejscu, że odpowiednie przygotowanie jedzenia (miękkie, bez małych, twardych kawałków) i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli obecność dorosłych podczas posiłku dziecka, w zasadzie eliminują takie ryzyko.

Przykłady pierwszych posiłków BLW

BLW dla niemowląt można rozpocząć od zupełnie podstawowych produktów. 

  • Gotowane, różnokolorowe warzywa: miękkie kawałki marchewki, brokułów, cukinii.
  • Mix owoców: kawałki banana, awokado, miękkie kawałki gruszki lub mango.
  • Kasza – ugotowana i uformowana w kulki lub klocki łatwe do uchwycenia.

BLW to metoda, która promuje samodzielność dziecka i zaufanie do jego naturalnych umiejętności. Choć wymaga cierpliwości i akceptacji bałaganu, daje też wiele radości z obserwowania, jak maluch odkrywa świat jedzenia na swoich warunkach, bo przecież… Bobas lubi wybór! Jeśli masz wątpliwości, czy ta metoda jest odpowiednia dla twojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą lub dietetykiem. BLW może być świetnym sposobem na wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat, a także na wspaniałą, pełną radości przygodę kulinarną dla całej rodziny!