Spis Treśći

Jakie są alternatywy dla produktów mlecznych w diecie dziecka

Produkty zastępujące mleko w diecie dziecka mogą być smaczne, a jednocześnie o wysokiej zawartości wapnia, jeśli dobrze zaplanujemy posiłki. Zamiast tradycyjnego mleka, jogurtu czy sera należy włączyć do diety bezmlecznej dla dzieci:

  • mleka roślinne wzbogacane wapniem (sojowe, migdałowe, owsiane) – dodatek wapnia zazwyczaj wynosi w nich ok. 120 mg na 100 ml, więc szklanka mleka to ok. 300 mg wapnia (ilość identyczna jak w przypadku mleka krowiego); można je kupić w różnych smakach, dzięki czemu dziecko z chęcią po nie sięgnie;
  • ryby w puszce – sardynki, szprotki lub inne ryby, które można zjeść wraz z ośćmi; również świeże ryby są dobrym źródłem wapnia, choć zawierają go mniej niż te w puszce;
  • tofu i produkty sojowe – tofu, szczególnie wzbogacane wapniem, jest doskonałym źródłem tego minerału; można je dodawać do zup, sałatek, a nawet stosować jako zamiennik serka w kanapkach; w 100 g wzbogacanego tofu znajduje się nawet 350 mg wapnia;
  • warzywa bogate w wapń – na szczególną uwagę zasługują brokuły, jarmuż i szpinak (choć zawiera kwas szczawiowy, który nieco utrudnia wchłanianie wapnia);
  • nasiona i orzechy – nasiona sezamu (zwłaszcza w postaci pasty tahini), mak, siemię lniane oraz chia to bardzo dobre źródła wapnia; dwie łyżki tahini mogą dostarczyć nawet 130 mg wapnia, natomiast garść migdałów to około 75 mg wapnia, a do tego zdrowe tłuszcze, które wspierają rozwój mózgu dziecka;
  • wzbogacane płatki śniadaniowe – niektóre płatki śniadaniowe są wzbogacane wapniem; można je podawać z mlekiem roślinnym, tworząc zbilansowane śniadanie; należy oczywiście wybierać płatki pełnoziarniste, bez dodatku dużej ilości cukru czy syntetycznych barwników;
  • suszone owoce – figi to prawdziwa bomba wapniowa; 100 g suszonych fig dostarcza aż 200 mg wapnia; mogą być świetną przekąską lub dodatkiem do owsianki.

 

Świetnym uzupełnieniem wapnia w bezmlecznej diecie dziecka jest również dobrej jakości woda mineralna z odpowiednią jego zawartością.

Czy dieta bezmleczna wpływa na rozwój dziecka?

Dieta bezmleczna u dziecka nie musi negatywnie wpływać na jego rozwój, pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych organizmowi składników odżywczych. Mleko jest co prawda głównym źródłem wapnia u dzieci, ale możemy je zastąpić kilkoma produktami: tofu, migdałami, nasionami sezamu, jarmużem czy szpinakiem. Z kolei alternatywą dla białka w mleku jest dobrej jakości mięso, rośliny strączkowe, soja, komosa ryżowa oraz orzechy. Poniżej przykład tego jak mogłaby wyglądać dieta bezmleczna dla dziecka. Przepisy są proste i smakują większości dzieciom. 

Dieta bezmleczna – jadłospis tygodniowy dla dziecka w wieku 1-3 lat, 1200 kcal

Smaki Babci Dany – więcej na temat diety bezmlecznej dla dziecka – przepisy, jadłospisy i wygodny catering!

Jak radzić sobie z niedoborami w diecie bezmlecznej dziecka

Warto podkreślić, że prawidłowo zbilansowana dieta bezmleczna nie prowadzi do niedoborów u dziecka, jednak nie jest to rekomendowany sposób żywienia. Z reguły jest on koniecznością wynikającą z problemów zdrowotnych malucha. Dzieci będące na diecie bezmlecznej powinny przez cały rok (nie tylko w okresie jesienno-zimowym) suplementować witaminę D wspierającą wchłanianie wapnia w organizmie.

 

U dzieci na diecie bezmlecznej może wystąpić większe ryzyko niedoboru żelaza. W tym przypadku należy sięgnąć po rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste i suszone morele. Wchłanianie żelaza wspomaga witamina C, dlatego warto łączyć te produkty z owocami lub warzywami bogatymi w tę witaminę, jak papryka czy pomarańcze.

Dlaczego catering bezmleczny to wygodne rozwiązanie

Catering w sytuacji, kiedy dziecko jest na diecie eliminacyjnej, bywa prawdziwym wybawieniem dla rodziców.

 

  1. Po pierwsze, zero stresu. Jeśli twoje dziecko nie może jeść nabiału, wiesz, jak trudne bywa pilnowanie składników w każdym posiłku. Zamawiając catering bezmleczny, masz pewność, że wszystko, co trafi na talerz malucha, jest bezpieczne i dostosowane do jego potrzeb żywieniowych. Nie musisz już studiować etykiet czy zastanawiać się, czy w potrawie nie ma przypadkiem ukrytego mleka.
  2. Po drugie, oszczędność czasu. Przygotowanie odpowiednich posiłków dla dzieci ze specjalnymi wymaganiami dietetycznymi jest często bardzo czasochłonne. Catering odciąża więc rodziców – posiłki są gotowe, zdrowe i smaczne, wystarczy że podasz je dziecku, bez zbędnej krzątaniny w kuchni.
  3. Po trzecie, optymalne żywienie! Zamawiając catering dostosowany do wieku dziecka, masz pewność, że dieta bezmleczna, np. w jadłospisie tygodniowym dla dziecka, została prawidłowo zbilansowana, a posiłki są odpowiedniej wielkości i kaloryczności w stosunku do potrzeb malucha.

Źródła

https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/wapn-znaczenie-zrodla-przyklady-realizacji-z-diety/